Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından gözler Asgari Ücret Komisyonu’nda! İşte masadaki numara

14 ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından milyonlarca çalışanın gözü taban fiyat artışına çevrildi. OyCumhurbaşkanı Erdoğan, tüm çalışanların refah düzeyini artırmak için yeni düzenlemeler yapacaklarını ve temmuz ayına hazırlandıklarını bildirdi.

“TEMMUZ AYINA HAZIRLIKLARIMIZ VAR”

Erdoğan konuşmanın konusuna ilişkin yaptığı açıklamalarda, “Asgari ücret artışından memur ve emekli maaşı artışına kadar yıl başında yürüttüğümüz çalışmaları sürdüreceğiz. Enflasyon farkına dayalı hazırlıklarımız var. ve temmuz ayı sosyal yardım payı.Özellikle memurlarımız sevinsin.Onların haklarını teslim etmek de bizim görevimiz” ifadelerini kullanmıştı.

“ASGARİ ÜCRET KOMİSYONUMUZ ÇALIŞMAYA BAŞLIYOR”

Yeni kurulan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi dün ilk toplantısını yaparken, toplantının ardından basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücretin artırılması için sinyal verdi. Erdoğan, “Asgari ücret tespit komisyonumuz da çalışmalarına başlıyor” dedi.

KOMİSYON TATİL SONRASI TOPLANACAK

Asgari fiyat artışı bakanlık yetkilileri, personel ve patron temsilcilerinin katıldığı Taban Fiyat Tespit Komisyonu toplantıları sonucunda belirlenir. Komisyon, Kurban Bayramı’ndan hemen sonra toplanacak.

ASGARİ FİYATIN 11 BİNE YÜKSELMESİ BEKLENİYOR

hükümet temsilcileri, oy Daha önceki açıklamalarında temmuz ayında yapılacak zam ile asgari fiyatın 500 dolar seviyesine ulaşacağını söylemişti. 500 dolar, bugünkü kurlarla 11 bin 367 liraya denk geliyor. Kulislerde dolaşan bilgilere göre Temmuz ayındaki artışla birlikte taban fiyatın 11 bin 58 liraya çıkması bekleniyor.

TÜRK-İŞ’İN HEDEFİ EN AZ 13 BİN 400 TL

Öte yandan Cumhuriyet’te yer alan habere göre Türk-İş’in asgari ücret hedefinin en az 13 bin 400 TL olduğu söyleniyor.

ŞİMDİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Asgari ücret 2023 Ocak’ta brüt 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak belirlendi. Yeni ihracın patrona aylık maliyeti 11 bin 759 lira 40 kuruş oldu.

haberof.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu