Haber

KAP nedir, ne anlama gelir? Transferler neden KAP’a bildirilir?

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP), sermaye piyasası ve Borsa mevzuatı uyarınca kamuya açıklanması zorunlu bildirimlerin elektronik imza ile iletildiği ve kamuya duyurulduğu elektronik sistemdir. Sermaye Piyasası Kurulu’nun ‘Kamuyu Aydınlatma Platformu Tebliği’ uyarınca, kamuya açıklanacak her türlü bilgi ve belgenin KAP’a gönderilmesi zorunludur. Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. tarafından işletilen sistem internet üzerinden gerçek, anlaşılır, eksiksiz bilgi, eş zamanlı ve düşük maliyetli erişim sağlamaktadır.

KAP NEDİR, TRANSFERLER NEDEN KAP’A BİLDİRİLİR?

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP), sermaye piyasası ve Borsa mevzuatı uyarınca kamuya açıklanması zorunlu bildirimlerin elektronik imza ile iletildiği ve kamuya duyurulduğu elektronik sistemdir.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) ‘Kamuyu Aydınlatma Platformu Tebliği’ kapsamında, kamuya açıklanacak her türlü bilgi ve belgenin KAP’a gönderilmesi zorunludur.

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) Yatırımcı ve Kurumsal Yönetim Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yürütülen sistem, aslına uygun olarak 7/24 çalışmaktadır. Uygulama, tüm Türkiye’ye yayılmış 700’den fazla şirket ve 1000’den fazla yatırım fonu ile 3000’den fazla kullanıcıyı kapsamaktadır.

Sistem, tüm kesimlerin doğru, anlaşılır ve eksiksiz bilgiye internet üzerinden eş zamanlı ve düşük maliyetle ulaşmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca tarihsel bilgilere kolay ve düşük maliyetli erişim sağlayan bir elektronik arşivdir.

KAP’a bildirimler elektronik sertifikalar kullanılarak yapılır. Bu kapsamda iştirakler, geçerli elektronik sertifikaları bildirimleri engellemeyecek sayıda bulundurmakla yükümlüdür.

Sermaye piyasası araçlarını ilk kez halka arz edecek ortaklıkların sermaye piyasası araçlarının kaydileştirme talebinin yapılabilmesi için Kurula başvuru tarihinde elektronik sertifika hizmet sağlayıcısına elektronik sertifika başvurusunun yapılmış olması gerekir. Borsa İstanbul’da işlem gören ve ilk kez kaydi başvuru yapacak fonların katılma payları. . Borsanın kota alma kararı veya piyasaya kayıt/kote olma kararı alabilmesi için elektronik sertifikaların alınmış olması gerekir.

Sermaye piyasası araçlarının işlem gördüğü iştirakler ve borsa yatırım fonlarının yanı sıra yatırım kuruluşları, yatırım fonları, emeklilik fonları, girişim sermayesi yatırım fonları, gayrimenkul yatırım fonları, yabancı yatırım fonları, portföy yönetim şirketleri de KAP sistemine bildirim gönderebilmektedir. Borsaİstanbul. Bağımsız kontrol şirketleri ise bağımsız denetimi gerektiren dönemlere ait finansal raporları elektronik ortamda imzalayarak kamuya açıklanmak üzere elektronik ortamda ilgili bağlı ortaklıklara gönderirler.

Sistem www.kap.org.tr adresinden yayın yapmaktadır. 21 Bilgi Yayın Kuruluşu, KAP bildirimlerini gerçek zamanlı olarak yayınlamaktadır.

KAP’ın Temel Özellikleri

• – Bildirimler html, word, excel veya XML formatında görüntülenebilir.

• – Tebliğ ile ilgili ayrıntılı dokümanlar, tebligat eki olarak PDF formatında gönderilebilir.

• – Bildirim şablonları sayesinde, herhangi bir konudaki bildirimde bulunması gereken minimum öğeleri belirlemek mümkündür.

• – MKK tarafından mesai saatleri içerisinde e-posta yoluyla kapsamlı bir yardım masası hizmeti verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu